מודעות

שעונים

    הראשון שמדד את הזמן היה האדם הקדמון, אשר נעץ את היתד הפשוט באדמה. על פי מיקומה של השמש בשמיים וצילו של היתד על פני האדמה, היה משער האדם באיזו עת הוא נמצא כעת, מתי יגיעו שעות הצהריים, מתי עליו להתכונן לציד ומתי להתכונן להתקנת הארוחה הגדולה של היום. בהמשך גילה האדם כי 24 שעות, מה שיכונה בהמשך 'יממה' הם הזמן אשר במהלכו מסתובב כדור הארץ סיבוב שלם, בכל פעם מחדש. האדם חילק את היממה לחלקים שווים, 24 במספר.

    עם התגלית הגדולה הומצאו השעונים הראשונים: שעוני מים. מדובר כלי אשר טפטופי המים דרכו היו קבועים, וגובה המים שנותר בו היה מסמן כמה זמן חלף מאז מילויו ומהי השעה כעת. בהמשך הומצאו שעונים העשויים חול, אלא שהחול שבתוכם, מדד פרקי זמן קצרים. הסינים המציאו את שעון האש ובהמשך השתמשו בני האדם בשעונים משמן אשר מדדו את הזמן שחלף על פי כמות השמן שנותרה במנורות.

    רק במאה העשירית לספירה הומצא השעון המכאני הראשון. שעון גדול ומסורבל, אשר נחשב להמצאה מהפכנית ונרשם לזכותו של נזיר צרפתי. במאה העשרים הגיעו לעולם שעונים שנקראו שעוני הקוורץ המכני, ובהמשך צצו שעונים אלקטרוניים אשר יוצרו ביפן, שעונים של חברת סווטש השוויצרית, אשר נחשבו נועזים בסגנונם המודרני והמשובח, ועוד.

    בעשרות השנים האחרונות כבר ניתן למצוא שפע אדיר של שעונים בשלל צבעים, דגמים ומינים. הפריט ההכרחי לא רק מצביע על השעה ומסייע לנו להתנהל במהלך היום, אלא נראה ומוגדר, כתכשיט לכל דבר אותו נהוג לקנות כמתנה לאדם מיוחד ואף להעניק כמתנות לחג.

    שעונים ניתן למצוא בשלל צורות, מרובעים או עגולים, שעונים פשוטים ושעוני 'רולקס' בעיצובים מעוררי התפעלות. הרצועות עשויות להיות מפלסטיק, או מעורות משובחים ומתכות יקרות כזהב וכסף, שעונים דמויי צמידים ושעונים אשר שובצו ביהלומים, ואפילו שעונים אשר העדשה שלהם עשוייה מזכוכית ספיר. בחנויות ניתן למצוא שעוני צלילה גבריים ושעונים רומנטיים וקלאסיים. אין גבול להיצע ובעידן האינטרנט ניתן גם לבצע מחקר שווקים מקיף על מנת לבחור שעונים מובחרים ויוקרתיים, במחיר הטוב ביותר בשוק.


נסו גם: